İYİ HUYLU MEME HASTALIKLARI

Memede ağrı hissedildiğinde, meme başından akıntı geldiğinde ve memede kitleler fark edildiğinde mutlaka bir uzmana başvurmak gerekiyor. Ancak bu belirtiler her zaman kansere işaret etmiyor, çoğu zaman iyi huylu meme hastalıkları saptanabiliyor.

İyi Huylu Meme Kitleleri Nelerdir?

• Kistler (içeriği sıvı)
• Fibroadenom
• Filloides

Diğer Solid (İçeriği Katı) Selim Lezyonlar

Radial skar ve kompleks sklerozan lezyonlar, papillom, lipom, hamartom, yağ nekrozu, leiomyom, granüler hücreli tümörler vb.

Kistler

Meme bir salgı organı olması nedeni ile memede kist görülmesi oldukça sıktır. İçi su dolu olan kistler memedeki süt kanalı bezlerindeki genişlemeler sonucunda oluşuyor. Bunlar adetin ikinci yarısında büyüme gösterebilir ve zaman zaman ağrıya sebep olabilir. Bazen 3-5 cm çapına ulaşabilir. Memede kist fazla büyürse (2.5 cm den büyük) ağrıya neden oluyor. Bu nedenle bu tür kistlerdeki sıvı enjektörle boşaltılabilir. Meme kisti yapısı hakkında en iyi bilgi veren teşhis yöntemi meme ultrasonudur.

Fibroadenom

Memede fibroadenom, memede en sık rastlanan solid kitlelerin başında gelir. Genellikle genç yaşlarda (15 – 35 yaşlarında) ortaya çıkar. Bazen boyutları çok büyüyebilir. İlerleyen yaşlarda küçülerek geriler. Memede kitle ele gelmesi ile kendisini gösterir. Meme Fibroadenomu ağrı yapmaz. Çok nadir olgularda ağrı yakınması bildirilir. Özellikle adet öncesi dönemde ağrıya sebep olabilir.

Filloides

Memede filloid tümör genellikle muayene veya mamografi çekimi sırasında ortaya çıkar. Klinik olarak fibroadenoma benzer bulgular verir. Ağrısız, sınırları düzenli kitlelerdir. Fibroadenomadan farkı hızla büyümesidir. Kesin teşhis ancak cerrahi olarak çıkartılması ile konur. İğne ile yapılan biyopsi kesin teşhis için yeterli olmayabilir.

RANDEVU ALIN